Kozie mleko zbawienne dla ciała i duszy

Kozie mleko zbawienne dla ciała i duszy

Kozie mleko to dar dla zdrowia i urody. Ma korzystny wpływ na nasze zdrowie, a według starożytnej królowej Kleopatry działało na skórę. Jednak nie łatwo kupić je w sklepie. 

fot. pixabay.com

Mleko kozie jest bardzo zdrowe i zawiera ważne dla organizmu witaminy m.in. kwas foliowy, wit.  A, C, D, PP i z grupy B. Struktura tłuszczu zawartego przypomina drobne kuleczki, łatwo przyswajalne przez jelita cienkie. Zawiera probiotyki, które stymulują prawidłowy rozwój flory bakteryjnej. W swojej strukturze chemicznej przypomina mleko kobiece. Zawiera także tryptofan, który jest bardzo ważny w regulacji nastroju, poziomu odczuwania bólu i cyklu snu.

Tryptofan odpowiada również za produkcję serotoniny, czyli tzw. hormonu szczęścia. Jest darem zbawiennym dla naszego zdrowia, dlatego uznano je za żywność funkcjonalną. Czyli taką, która nie tylko ma funkcję odżywczą, ale również prozdrowotnie wpływa na organizm. Kozie mleko jest mniej uczulające, co oznacza, że mogą je pić osoby ze skazą białkową. Pomimo tak wielu wartości odżywczych, częściej z kozim mlekiem możemy „spotkać się” w drogeriach, jako składnik kremów, balsamów, niż w szklance na kuchennym stole. Królowa egipska, kąpiąc się codziennie w kozim mleku dowiodła, że jej skóra stała się bardziej delikatna. Dziś trudno wyobrazić sobie kąpiele w mleku, częściej stosuje się kremy i balsamy do ciała. Po zastosowaniu skóra staje się aksamitnie gładka. Historyczne kosmetyki na bazie koziego mleka przeznaczone były dla osób o problematycznej suchej skórze. Posiada właściwości silnie nawilżające i stymulujące odnowę komórkową, a jego neutralne pH sprawia, że nie naruszamy naturalnej bariery ochronnej naskórka. 

O tym, że mleko kozie jest zdrowe i zbawiennie działa na skórę już wiemy. A jak smakuje? 

Smakuje dobrze. Jest słodkie, jednak do jego wypicia na pewno nie zachęca zapach.  Szklanka samego mleka zawiera 33 proc. dziennej dawki wapnia, a mleko w postaci sera dostarcza organizmowi wapń, cynk, kwas foliowy, białko i magnez. 

Samo mleko, w 500 ml kartoniku kosztuje około 5,00zł. Kozie mleko do kąpieli w butelce 500 g to koszt w granicach 30-40zł. Ser kupimy w granicach 10zł.  

(red)

Materiał informacyjny

Image
Wydawca
GONIEC PAŁUCKI
Małgorzata Brzykca
Adres
ul. Żytnia 4/18
88 - 400 Żnin