Potencjał energetyczny obornika i pomiotu kurzego

Artykuł sponsorowany
Polska jest wiodącym producentem drobiu w Unii Europejskiej. Dalsze inwestycje w celu wykorzystania energetycznego pomiotu kurzego i jego zagospodarowania, które spełniają wymogi nawozowe, pomogą branży drobiarskiej utrzymać dominującą pozycję w Unii Europejskiej.
Zapisy na zwiedzanie biogazowni opartej energetycznie głównie na pomiocie kurzym w okresie września 2024 proszę kierować na adres mailowy do końca kwietnia 2024.
Firma Nahtec GmbH realizuje biogazownie, które w praktyce już po- twierdziły możliwość wykorzystania pomiotu jako głównego wsadu (do 80% udziału w całości stosowanych substratów stałych). Stosowanie pomiotu kurzego jako głównego materiału wsadowego dla biogazowni – a po przetworzeniu w procesie fermentacji uzyskanie wysokowartościowego, bezodorowego nawozu rolniczego – powiększy rentowność branży drobiarskiej.
Wyzwania biologiczno-techniczne
Pomiot kurzy jest wysokoenergetycznym substratem, którego dochodowość, w zależności od udziału suchej masy, może być porównywalna z kiszonką z kukurydzy. Największym wyzwaniem przy pomiocie kurzym jest wysoka zawartość białka, a przez to również zawartość azotu, który przy przekroczeniu krytycznej koncentracji hamuje proces produkcji biogazu. W praktyce typowa biogazownia rolnicza może stosować w bezpieczny sposób jako wsad enegetyczny do około 10% pomiotu kurzego.
Nasze rozwiązania, które sprawdziły się w praktyce
Stosujemy unikalny, opatentowany, dwustopniowy system odparowania, który służy do zagęszczenia, a przez to uszlachetnienia substratu pofermentacyjnego. Opary po procesie filtracji będą skondensowane i odprowadzone do systemu fermentacji, aby rozcieńczyć zawartość azotu do poziomu bezpiecznego dla bakterii produkujących metan.
Równocześnie uzyskamy wartościowy, bezodorowy nawóz płynny, który dzięki zagęszczeniu ma większą wartość nawozową oraz generuje niższe koszty logistyczne.
Jeśli są Państwo zainteresowani naszymi rozwiązaniami, serdecznie zapraszamy do kontaktu.
Kontakt w Polsce:
Klaudiusz Nowotny
tel.: 664-843-535
e-mail: