Eryk Smoter i jego przepiękne kury

Eryk Smoter i jego przepiękne kury

Eryk Smoter z Wenecji, woj. kujawsko - pomorskie, jest najmłodszym hodowcom kur w Polsce. Skąd wzięło się to zamiłowanie? Jak sam nam powiedział, na spacerze z rodzicami zobaczył kury u jednego z sąsiadów i sam chciał również takie mieć. 

fot. Złoty Kłos

Wspomniany wcześniej sąsiad Eryka hodował zwykłe kury nioski. Chłopiec widząc ptactwo  powtarzał rodzicom, że również takie chce. Pierwszą parkę kupił za swoje oszczędności, a od  dziadka otrzymał w prezencie inkubator. Dzisiaj wie już jak krzyżować ptaki, by uzyskać sztukę wzorcową.

Hodowla chłopca liczy ponad 80 sztuk kur przeróżnych gatunków: Ayam, Cemani, Ketawa, Totenko, Minohiki, Tomaru, Czubatki Polskie Brodate Miniaturowe, Czubatki Polskie Bezbrode oraz Kochiny. Jednak to nie wszystko. Oprócz kur, w specjalnie wybudowanej za domem zagrodzie możemy zobaczyć inne zwierzęta, a mianowicie papugi, pawie, bażanty oraz sowy. Jedna To Puchacz Afrykański o imieniu Zosia mieszka już w klatce, natomiast druga sowa- Puchacz Śnieżny o imieniu Śnieżka jeszcze przechodzi aklimatyzację i okres pierzenia w domu. Największa kura o imieniu Napoleon waży ponad 4 kilogramy. 

fot. Złoty Kłos

Młody hodowca należy do Stowarzyszenia Hodowli Drobiu Rasowego Czubatka Polska, od którego również otrzymał dodatkową parę i jak powiedziała Pani Anna, mama Eryka, pierwszą „wyprawkę”. Rodzice wybudowali dla ptactwa pierwsze kurniki, najpierw z płyt. Teraz każda rasa kur ma swoją zagrodę z prawdziwego zdarzenia, jest w niej nawet ogrzewanie podłogowe

- Ważne jest, aby ściółka była sucha dlatego mąż założył w zagrodach ogrzewanie podłogowe. Odpowiednia wentylacja również wpływa na chów. Gorzej, gdy mamy takie upały jak w tym roku. Kury źle to znoszą, bardzo się męczą. Na zimę woliery z papużkami okrywamy plandekami foliowymi, by nie zmarzły. – mówi mama Eryka.

Chłopiec sam, z drobną pomocą rodziców, dba o swoich podopiecznych. Klatki czyści raz w tygodniu, z każdą kurą prowadzi rozmowy, kąpie je w specjalnym żelu. Cały czas rozwija swoje zainteresowanie, czyta książki by wiedzieć w jaki sposób krzyżować gatunki.

- Ważne jest by nie krzyżować ze sobą kur spokrewnionych. By uzyskać dobrą rasę należy mieć dobrą parę wyjściową, najczęściej dwie kury i jednego koguta.  Ten sposób uzyskane potomstwo możemy prezentować na wystawach i w konkursach, jako swoje. Nam udało się już wyhodować pierwsze gatunki. Każda kura jest obrączkowana, co stanowi dla sędziego źródło informacji kto jest jej hodowcą. - dodaje Pani Anna


fot. Złoty Kłos

Eryk swoją pasję prezentuje na wystawach branżowych, na których odnosi sukcesy. Otrzymał nagrodę na XXIX Regionalnej Wystawie Gołębi Rasowych, Drobiu Ozdobnego i Królików Najlepszy w rasie Totenko, czempion w kategorii drób ozdobny, puchar dla najmłodszego hodowcy za pracę hodowlaną, najlepszy w klasie Czubatka Polska. 

Prowadził również pogodę z Dorotą Gardias w TVN, wystąpił w programie Mam Talent otrzymując trzy razy „Tak”. Udzielał wywiadów mediom ogólnopolskim. 

Pomimo osiągnięć i występów w telewizji jest cichym i spokojnym chłopcem. Swoją hodowlę nadal będzie urozmaicał o kolejne gatunki przepięknych kur. 

(red)

Materiał informacyjny

Image
Wydawca
GONIEC PAŁUCKI
Małgorzata Brzykca
Adres
ul. Żytnia 4/18
88 - 400 Żnin