Korekcja racic a pryszczyca – walczymy z mitami

Korekcja racic a pryszczyca – walczymy z mitami

Publikacja specjalna

Korekcja racic nie zwiększa ryzyka pryszczycy – dlaczego nie można zaniedbać racic u bydła. Wokół korekcji racic pojawiły się obawy, jakoby zabieg ten mógł sprzyjać rozprzestrzenianiu pryszczycy w stadach bydła. Takie sugestie są nie tylko niepoparte dowodami naukowymi, ale mogą też prowadzić do bardzo szkodliwych decyzji hodowlanych. Zaniechanie regularnej korekcji racic to prosta droga do kulawizn, spadku produkcyjności i wysokiego brakowania zwierząt.

fot. ProCare Daniel Tyborowski


Korekcja racic to niezbędny element profilaktyki

Regularne korekcje racic pozwalają utrzymać zdrowie kończyn, zapobiegają kulawiznom i poprawiają komfort życia zwierząt. Kulawizna to nie tylko problem zdrowotny – to także jedna z głównych przyczyn brakowania krów mlecznych w Polsce i całej Europie. Zwierzęta z bolesnymi schorzeniami racic mniej jedzą, gorzej się przemieszczają i mają obniżoną wydajność mleczną i rozrodczą. Wielu hodowców nie zdaje sobie sprawy, jak szybko problemy z racicami mogą się pogłębiać. Nawet kilkumiesięczne opóźnienie w korekcji może prowadzić do poważnych zmian anatomicznych, które trudno leczyć i które często kończą się brakowaniem.

Pryszczyca a korekcja – brak związku

Pryszczyca to choroba wirusowa szerząca się głównie przez kontakt bezpośredni, ludzi, transport czy zanieczyszczone narzędzia. Sam zabieg korekcji nie sprzyja transmisji wirusa, jeśli przestrzegane są podstawowe zasady bioasekuracji. Profesjonalni korektorzy stosują środki dezynfekcyjne, zmieniają odzież ochronną i czyszczą sprzęt pomiędzy stadami.

W Polsce nie odnotowano dotąd przypadku pryszczycy, a obecność profesjonalnego korektora racic w gospodarstwie jest w pełni uzasadniona – zarówno z punktu widzenia zdrowia zwierząt, jak i ekonomiki produkcji.

Zaniechanie korekcji to realne straty

Zaniechanie korekcji racic prowadzi do dramatycznych konsekwencji: zwiększonego bólu u zwierząt, wyższych kosztów leczenia, spadku wydajności oraz rosnącego brakowania. To również więcej antybiotyków i problemów z dobrostanem. Finalnie cierpi nie tylko zwierzę, ale i wyniki ekonomiczne gospodarstwa.

Wnioski

Korekcja racic jest bezpieczna i konieczna – zarówno dla zdrowia zwierząt, jak i opłacalności produkcji. Nie ma podstaw, by łączyć ją z rozprzestrzenianiem się pryszczycy. Właściwa profilaktyka racic powinna być kontynuowana bez względu na plotki i nieuzasadnione obawy. Zdrowe racice to zdrowe stado.

ProCare Daniel Tyborowski

tel. 604 978 562

www.facebook.com/ProCareDanielTyborowski

Materiał informacyjny

Maciuś_marzec 25
Image
Wydawca
GONIEC PAŁUCKI
Małgorzata Brzykca
Adres
ul. Żytnia 4/18
88 - 400 Żnin