Koło Gospodyń Wiejskich Dobrzyczanki – Cuda Wianki

Koło Gospodyń Wiejskich Dobrzyczanki – Cuda Wianki

Koło Gospodyń Wiejskich w Dobrzycy Dobrzyczanki – Cuda Wianki powołane zostało 4 marca 2020 roku, czyli na początku pandemii. Choć czas dla wszystkich nas trudny, nie ograniczał i nie zniechęcał do działania członkiń Koła w Dobrzycy.

fot. Jarosław Ramucki /archiwum KGW Dobrzyczanki Cuda Wianki

KGW Dobrzyczanki – Cuda Wianki choć powstało w marcu 2020 roku, w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa zarejestrowane zostało w czerwcu 2020 roku z tego powodu, iż członkinie oczekiwały na wyrażenie zgody, aby główną siedzibą KGW była świetlica wiejska. Po wyrażeniu na to zgody przez lokalne władze, oficjalnie w Dobrzycy powstało Koło Gospodyń Wiejskich w Dobrzycy Dobrzyczanki Cuda Wianki.

W jego skład wchodzi obecnie 50 pań gotowych do działania, a jego zarząd tworzą panie: Iwona Żołyniak – przewodnicząca, Marta Kalinowska – zastępca przewodniczącej, Mieczysława Jasińska – skarbnik, Ewa Furmanek - członek oraz Halina Trzaskalska – członek. Zarząd uzupełnia się wzajemnie w działaniach i wspólnie realizuje podejmowane przez KGW aktywności. Administratorem profilu Koła na Facebook-u jest członkini Agnieszka Nakoneczna.

fot. archiwum KGW Dobrzyczanki Cuda Wianki

Sam pomysł założenia Koła Gospodyń Wiejskich padał na zebraniach wiejskich, a także podczas zajęć Zumby, które organizowało we wsi Stowarzyszenie Inicjatyw Lokalnych w Dobrzycy.

- Dzięki wspólnym zajęciom ruchowym mogłyśmy się poznać i wtedy właśnie zapadła decyzja byśmy utworzyły w naszej miejscowości Koło Gospodyń Wiejskich. - mówiła nam przewodnicząca Koła Iwona Żołyniak.

- Choć nasze Koło powstało na początku pandemii, my działałyśmy zgodnie z naszymi założeniami. Naszą Dobrzycę można podzielić na trzy części: Dobrzycę Leśną, Dobrzycę pierwszą i Dobrzycę napływową. Nie znałyśmy się – poznałyśmy się tak naprawdę na spotkaniu założycielskim i rozpoczęłyśmy nasze działania. Pomógł nam w tym projekt „Zdrowy kręgosłup”, w ramach którego zajęcia odbywały się na zewnątrz tj. na boisku, więc mogłyśmy je dostosować do ograniczeń pandemicznych / danej sytuacji. Były to zajęcia ruchowe i mogłyśmy się spotykać na tych ćwiczeniach. - dodaje Iwona Żołyniak

Koło Gospodyń Wiejskich Dobrzyczanki - Cuda Wianki powstało, i już na starcie otrzymało pierwszy grant na zakup koszulek z logo KGW z Gminy Szydłowo, następnie grant z funduszu feministycznego FEM FUND, którego celem było wyeliminowanie wykluczenia społecznego kobiet z terenów wiejskich.

fot. KGW Dobrzyczanki Cuda Wianki

- Na ponad 300 złożonych wniosków z terenu całego kraju, 25 otrzymało grant, w tym nasze Koło. W ramach projektu przygotowałyśmy spektakl pn. „Wróżka prawdę ci powie.” Spektakl ten został zaprezentowany mieszkańcom Dobrzycy i gościom podczas uroczystego otwarcia Amfiteatru Leśnego. Spektakl ten opisuje siłę kobiet. Pokazałyśmy tym spektaklem, że nieistotne jest czym zajmuje się dana kobieta, jeśli sprawia jej to przyjemność i satysfakcję, to wystarczy. Bo każda z nas jest inna, każda wyjątkowa. Taki był nasz początek. - dodaje Iwona Żołyniak.

Przewodnicząca powiedziała nam, że KGW Dobrzyczanki - Cuda Wianki jest szalonym Kołem, a to z tego powodu, że minimalnie gotuje, ale panie spełniają się w innych dziedzinach.

- Jeśli mamy coś ugotować, jest to dla nas nie lada wyzwanie – mówi ze śmiechem przewodnicząca – na szczęście zawsze znajdą się Panie kulinarnie uzdolnione i wspólnie sprostamy zadaniu. Bardziej realizujemy się w innych dziedzinach. Bardzo lubimy śpiewać. Same piszemy teksty piosenek, które śpiewamy do znanych melodii. Lubimy również pomagać. Włączamy się w różne akcje charytatywne. Lubimy dbać również o nasze otoczenie. - kończy Iwona Żołyniak

Członkinie KGW Dobrzyczanki - Cuda Wianki biorą udział w warsztatach tematycznych pozwalających budować siłę kobiet. Są to warsztaty budowania poczucia własnej wartości, samorealizacji, radzenia sobie ze stresem, asertywność kobiet, a to wszystko połączone z relaksacją i odpoczynkiem. Realizują granty m.in. z Lokalnej Grupy Działania „Krajna nad Notecią”, w tym ostatni projekt „Dobrzyczanki tańczą, śpiewają i w teatrze grają" w ramach którego zakupiły mikroporty i buty ludowe. Aktywnie wspierają coroczne finały Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy czy wydarzenie Dzikie Przełaje w Dobrzycy. Od dwóch lat również aktywnie biorą udział w dożynkach i angażują się przygotowanie wieńca dożynkowego. Panie brały również aktywny udział w szyciu maseczek, które zorganizowało Stowarzyszenie Inicjatyw Lokalnych w Dobrzycy, poznawały się podczas kolacji integracyjnych z elementami lokalnej kuchni, na zajęciach zumby czy podczas wspólnych wyjazdów do kina na "Kino kobiet".

 

fot. archiwum KGW Dobrzyczanki Cuda Wianki

W roku ubiegłym KGW Dobrzyczanki - Cuda Wianki zostały nagrodzone za swoją pracę przez Gminę Szydłowo nagrodą Srebrna Lilia w kategorii „Osobowość Roku 2021". Zajęły również II miejsce w konkursie Jabłonki Swawole #jabłonki, który polegał na nagraniu teledysku.

- Posiadamy ogromne możliwości oraz energię do działania. Siła i znaczenie kobiet w społeczności wiejskiej są niezaprzeczalne, ale żeby były one widoczne i miały faktyczny wpływ na tę społeczność i moc wprowadzania zmian, potrzeba wspólnego działania. Nie jesteśmy Kołem stereotypowym. KGW to nie tylko lepienie pierogów, czy wyplatanie wieńców dożynkowych. Tradycja jest dla nas ważna, ale stawiamy również na nowoczesność. - dodaje Iwona Żołyniak

Julita Marciniak

Materiał informacyjny

Maciuś_maj24
Image
Wydawca
GONIEC PAŁUCKI
Małgorzata Brzykca
Adres
ul. Żytnia 4/18
88 - 400 Żnin